הוסף לתיק אישי
הסר מתיק אישי

פנייתך התקבלה, תודה רבה!
ניצור עמך קשר בהקדם.

הוספה לתיק האישי

יש צורך בהרשמה על מנת להוסיף את המוצר לתיק האישי.

שכחתי סיסמא

רישום משתמש חדש

השדות המסומנים בכוכבים הינם שדות חובה.

האם אתה בטוח שברצונך להסיר את מהתיק האישי?

פרמטרים חשובים אותם נבחן בבואנו לבחור קרן נאמנות

תיק קרנות נאמנות איכותי עם פיזור רחב יכול להוות בסיס מצוין לתשואות נאות בתיק ההשקעות. עם זאת, כאשר בבורסה המקומית נסחרות 1,469 קרנות נאמנות, משימה זו יכולה להיות בעייתית. לשמחתנו, יש מספר קריטריונים אשר הקרנות הטובות יותר חולקות. צמצום הרשימה הארוכה יעזור לנו גם ע"י הפיכת המשימה לפשוטה יותר וגם לבחור את הקרן עם פוטנציאל התשואה הגבוה יותר.

01/08/2018

יאיר וינברגר, פאנד-זון

תשואות עבר לאורך זמן

לרוב, כאשר משקיע רוכש מניה או אג"ח, הוא עושה זאת מתוך הנחה שתוך זמן קצר הוא ימכור את הנייר ברווח.  כאשר משקיע רוכש קרנות נאמנות, בניגוד להשקעה במניות או אג"חים, הוא מביא בחשבון שמדובר בהשקעה לטווח זמן ארוך.   בדיוק מהסיבה הזאת, אותו משקיע יבחן את ביצועי העבר של הקרן אותו הוא מעוניין לרכוש לתקופות זמן ארוכות. לצערנו, המשקיע המקומי וכנ"ל מערכות הדירוג של הבנקים המקומיים, מודדים קרן על סמך ביצועה בשנה עד שנתיים האחרונות, דבר אשר שגוי ביסודו. קרן מסוימת יכולה במקרה להציג תשואות מצוינות לתקופת זמן קצרה בזכות פוזיציה אחת או שתיים ספציפיות אך אין זה מעיד על איכותו של מנהל הקרן. הדרך האידיאלית לבחינת קרן היא על סמך תשואות עבר של לפחות 3 שנים וצפונה ולבדוק כיצד הקרן מתנהלת בזמן משברים, מנהל השקעות טוב יודע לצמצם הפסדים בזמן משבר. כמובן שגם חשוב לשים לב האם מדובר על אותו מנהל השקעות בקרן במהלך התקופה ושהוא לא הוחלף. חשוב לבצע הפרדה ממנהל הקרן למנהל ההשקעות של הקרן. מנהל הקרן הוא הגוף (בית השקעות) דרכו הקרן מנוהלת ואילו מנהל ההשקעות של הקרן הוא האחראי על ניהולה בפועל. לכן, חשוב לבדוק את מנהל ההשקעות עצמו, כמה שנות ניסיון יש לו בניהול קרנות והאם קרנות בניהולו מציגות ביצועים טובים לאורך זמן. 

דמי ניהול זולים

ישנה הנחה רווחת לפיה מה שקונים בזול, בסוף משלמים ביוקר. בעולם קרנות הנאמנות, לעיתים, ההפך הוא הנכון. מחקרים מראים שקרנות נאמנות עם דמי ניהול זולים הניבו תשואה גבוהה יותר מקרנות עם דמי ניהול גבוהים. ישנן מנהלי קרנות אשר גובים דמי ניהול גבוהים משמעותית ממתחריהם באותה קטגוריה ומצדיקים זאת ע"י מספר טענות, בין אם זה תלוי קטגוריה או תלוי ביצועי עבר של הקרן. אך חשוב לדעת שאין הצדקה מעשית לגביה של מעל 1% דמי ניהול בקרן. 

עלויות הניהול בקרנות נאמנות מתחלקות למספר קטגוריות:

 • דמי ניהול למנהל הקרן
 •  דמי נאמנות
 • עמלת הפצה 
 • שיעור הוספה

דמי הניהול למנהל הקרן נאים בין 0%-5% שנתיים, כאשר הממוצע עומד על 0.81%. גובה דמי הניהול תלויים לרוב בקטגוריה בה נסחרת הקרן, כאשר לרוב, ככל שהקרן סולידית יותר כך דמי הניהול זולים יותר, כפי שניתן לראות בטבלה.


קטגוריה

דמי ניהול ממוצעים

כספיות 
0.18%
מדינה
0.55%
שקליות
0.56%
חברות והמרה
0.61%
אג"ח כללי
0.73%
אג"ח חו"ל
0.74%
מניות בחול
0.95%
גמישות
1.44%
מניות
1.48%
ממונפות 
2.48%


בקרנות כספיות ממוצע דמי הניהול הוא הזול ביותר מכיוון שאפיק ההשקעה הוא מק"מ וניהול הקרן אינו דורש "יכולות ניהול" גבוהות  ועובד בשיטת "שגר ושכח". לעומת זאת, אם נסתכל על קטגורית "ממונפות" נוכל להבחין  שממוצע דמי הניהול הוא הגבוה ביותר, זה נובע מהסיבה שבקרנות מסוג זה נדרש ניהול אקטיבי עם פעילות תוך יומית אשר לרוב כוללת מסחר ממונף ומסחר בחוזים עתידיים.  

דמי נאמנות הם העמלה שמשולמת לנאמן הקרן ע"י ציבור המשקיעים. תפקיד הנאמן הוא לפקח על מנהל הקרן ולוודא שהוא פועל על פי תשקיף הקרן ותחת הנחיות הרשות לני"ע. דמי הנאמנות נאים בין 0.1% בקרנות כספיות לבין 0.6% בקרנות בקטגוריות השונות, כאשר הממוצע עומד על 0.4%.

עמלת הפצה היא עמלה המשולמת לחברי הבורסה (לרוב הבנקים) השונים דרכם מתבצעת רכישת הקרן. העמלה משולמת מתוך דמי הניהול אותו גובה מנהל הקרן ולא ע"י המשקיע. לצורך העניין, הבנק משמש על תקן המתווך בין הלקוח לבין מנהל הקרן, רק שבמקרה שלנו "המתווך" גובה חצי מעמלת הניהול ולפעמים יותר. גם עמלת הפצה מתחלקת לקטגוריות שונות בהתאם לסוג הקרן; על קרנות כספיות הבנק יגבה עמלת הפצה בגובה 0.1% ואילו על קרנות בשאר הקטגוריות הבנק יגבה 0.35%!

שיעור הוספה זוהי עמלה אותה משלם המשקיע בעת רכישת הקרן, תשלום חד פעמי ונע בין 0.25%-1.5%. כיום, רוב קרנות הנאמנות אינן גובות שיעור זה. 

רמת סיכון של הקרן נאמנות  

בבואנו לבחור קרן נאמנות נעשה בירור צרכים של רמת הסיכון אותה נרצה לקחת. כפי שהזכרנו בנושא עלויות הניהול של הקרן, ענף קרנות הנאמנות מתחלק לקטגוריות ולכל קטגוריה יש את רמת הסיכון שלה. כאשר הקטגוריה עם רמת הסיכון הנמוכה ביותר היא קטגוריית "קרנות כספיות" והקטגוריה עם רמת הסיכון הגבוהה ביותר היא "קרנות ממונפות".

בשאר הקטגוריות, רמת הסיכון נקבעת על פי מדיניות ההשקעות של הקרן ונשענת על מספר פרמטרים שחשוב להכיר :

 • רמת החשיפה למניות
 • רמת החשיפה לאגרות חוב שאינן מדורגות
 • רמת דירוג החוב של אגרות החוב בקרן
 • חשיפה למטבע חוץ
 • חשיפה למניות קטנות (מניות יתר)
 • פיזור השקעות

רמת הסיכון הולכת "יד ביד" עם משך הזמן בו נרצה להשקיע, ככל שהתקופה ארוכה יותר כך רמת הסיכון יכולה לגדול. כמובן שכל מקרה לגופו וישנם משקיעים אשר אין באופיים את הסובלנות להתמודדות עם רמת סיכון גבוהה אך באופן כללי כך ממליצים רוב יועצי ההשקעות.

חשוב לעקוב אחר מדיניות ההשקעות של הקרן. ישנם מקרים בהם מנהל הקרן משנה את מדיניות ההשקעה ובאפשרותו להגדיל את רמת החשיפה לנכסים מסוכנים יותר. שינוי מדיניות מהותי מחייב את מנהל הקרן לעדכן את המשקיעים.

השקעה במנהל הקרן

כאשר משקיע רוכש קרן נאמנות, במידה מסוימת הוא רוכש את המוניטין של בית ההשקעות – מנהל הקרן. לרוב, המשקיע הישראלי מחשיב מוניטין כרמת הפרסום של בית ההשקעות, כלומר כגודל הפרסום – גודל המוניטין. בניהול קרנות נאמנות חשוב לבחון את מוניטין החברה בכל הקשור לשקיפות ואמינות מנהל הקרן מול משקיעיו. ישנם מנהלי קרנות אשר משתמשים בכל מיני תרגילים שיווקיים כדי להגדיל את נפח הגיוסים בקרנות. נתונים אליהם שווה להתייחס:

 • כמה קרנות מנוהלות בכל קטגוריה
 • תדירות שינוי דמי הניהול בקרן
 • ותק מנהלי ההשקעות
 • תדירות שינוי מדיניות

ישנן מספר לא מועט של בתי השקעות טובים שחרטו על דגלם, שקיפות ואמינות מול ציבור המשקיעים ותשואות לאורך זמן, כגון : אלטשולר שחם, אלומות, ילין לפידות, מור ועוד... בכל הקשור לתעשיית הקרנות, חשוב לשים לב מי דואג לכסף שלכם.

גודל נכסי הקרן

קרן גדולה מידי היא קרן כבדה אשר תתקשה לשנות תמהיל השקעות בהתאם לצורך. תופעה נפוצה בתעשיית קרנות הנאמנות בישראל היא "קרן בום טראח". תופעת "קרן בום טראח" זהו בעצם תהליך מסוים שעובר על קרן נאמנות שנמצאת במומנטום חיובי, הקרן מציגה תשואות טובות יותר ביחס למתחרות שלה באותה קטגוריה, בעקבות כך, גיוסי הקרן עולים וכך גם שווי הנכסים שלה ולעיתים קרובות שווי נכסיה עולה עד לרמה שבה למנהל הקרן קשה לתפעל אותה. כמובן שרמת ההשפעה על הקרן תלויה בסוג הקרן; במידה ומדובר בקרן אג"ח מדינה, שבה רוב הנכסים מושקעים באגרות חוב ממשלתיות, רמת ההשפעה תהיה נמוכה מכיוון שאין בעיית סחירות באג"ח ממשלתי. אך אם נסתכל על קרנות בקטגורית מניות או אג"ח חברות והמרה, שם למנהל הקרן יכולה להיווצר בעיה. אם מנהל קרן מחליט לרכוש מניה ממדד היתר בסכום של 5 מיליון ₪, במניות ממדד זה הסחירות נמוכה וברגע שמתחילים להזרים פקודות לקניה של המניה, יכול להיווצר מצב שמחיר המניה עולה והופך ליקר מידי ולא כדאי. אותה סיטואציה יכולה להיווצר במצב הפוך שבו מנהל הקרן מעוניין למכור את אותה החזקה וברגע שבבוק (רשימת המוכרים) יתחילו להופיע פקודות מכירה גבוהות, מחיר המניה יכול לרדת ולגרום להפסד למנהל הקרן.

אז כמובן שחשוב להבחין שקיים ביקוש לקרנות של אותו מנהל קרן והקרן נמצאת במומנטום חיובי, הרי בכל זאת, זה משפיע על תשואות הקרן גם לחיוב.  אך גם חשוב לדעת מתי הקרן גדולה מידי וצריך לצאת ממנה.

אצלנו בפאנד-זון, שני הפרמטרים שצוינו לעיל, מחושבים כחלק מהדירוג הכולל של הקרן, גם שווי נכסי הקרן וגם המומנטום שבו היא נמצאת. כאשר, הקרן נמצאת במומנטום חיובי ובמקביל מגייסת כספים אז הדירוג שלה עולה אך כאשר הקרן עוברת סף שווי נכסים מסוים (תלוי קטגוריה) וגדלה מידי, דירוגה יורד.

בחירת קרן נאמנות תלויה ומשתנה ממשקיע למשקיע, תלויה ברמת הסיכון אותה המשקיע מוכן לקבל על עצמו, מה מטרת הכסף אותו הוא מעוניין להשקיע, האם זה חסכון ארוך טווח או קצר מועד ופרמטרים נוספים אותם הוא צריך לשקול. עדיין, ישנם מספר שיקולים אשר מתייחסים לכל המשקיעים באשר הם, בתקווה שע"י התנהלות נכונה תניב למשקיע תשואות נאות.

גילוי נאות אתר FUNDZONEהינו פורטל מידע פיננסי בלבד. מטרת האתר הינה הצגת נתונים המתייחסים לקרנות נאמנות ותעודות סל הנסחרות בבורסה בישראל. האתר אינו מורשה על ידי הרשות לניירות ערך לצורכי מסחר בבורסה. האתר אינו מספק המלצות אישיות או דעות באשר להשקעה המתאימה לצרכים הפיננסיים של אדם מסוים. לאתר FUNDZONE אין כל אינטרס לקדם מנהל קרן/תעודת סל /קרן נאמנות זו או אחרת על פני האחרות. האתר אינו מתווך / סוחר, איננו מייעץ בנוגע להשקעות או קבלת ייעוץ פיננסי או משפטי אחר, משכך, אין לראות באמור באתר זה כייעוץ פיננסי או משפטי מכל סוג שהוא. המידע הנכלל באתר זה הוא פומבי וחשוף לעיני הציבור כולו, הוא אינו מכיל מידע פנים או מידע מוטה מסוג כלשהוא. לפיכך, האתר ומפעיליו אינם אחראים, בין בחוזה, עוולה (לרבות רשלנות) ובין אם לאו, בגין כל נזק, הוצאה או כל הפסד אחר שייגרם לעושה שימוש באתר זה, כתוצאה ממידע זה או כל הסתמכות על מידע כאמור, והשימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריותו של הגולש בלבד. הנתונים המופיעים באתר זה נלקחים ממערכת להפצת מידע של הבורסה לני"ע, הנתונים מתייחסים לתקופות זמן שונות הנתונים באתר, מתעדכנים אחת ליום ואינם "בזמן אמת". דירוג הקרנות של FUNDZONE המופיע באתר, הנו אובייקטיבי לחלוטין ומבוסס על סמך קריטריונים מסוימים שנבחנו ע"י מחלקת האנליזה של אתר FUNDZONE. דירוגי הקרנות משקפות ביצועים קודמים ואינן ערובות לתשואות עתידיות. השקעה בקרנות נאמנות/תעודות סל כרוכה בסיכון, לרבות הפסד אפשרי של הקרן.