הוסף לתיק אישי
הסר מתיק אישי

פנייתך התקבלה, תודה רבה!
ניצור עמך קשר בהקדם.

הוספה לתיק האישי

יש צורך בהרשמה על מנת להוסיף את המוצר לתיק האישי.

שכחתי סיסמא

רישום משתמש חדש

השדות המסומנים בכוכבים הינם שדות חובה.

האם אתה בטוח שברצונך להסיר את מהתיק האישי?

סיכום 2018 בתעשיית קרנות הנאמנות בישראל

שנה הפכפכה עברה לא רק על המדדים בישראל אלא גם על על הקרנות השונות. קרנות שגייסו בתחילת שנה עברו מהר מאוד לפדיונות בהמשכה.

01/01/2019

שנת 2018 הסתיימה בקול תרועה. המדדים השונים התרסקו וכספי המשקיעים התאדו.  בדומה לכל שנה, גם שנה זו מתחילה עם הרבה סימני שאלה: האם המשבר סחר בין ארה"ב לסין יתעצם? כמה העלאות ריבית הפד מתכנן לנו לשנה זו? האם נראה ביציאת אנגליה מגוש היורו ומדינות נוספות בעקבותיה או שמה מדובר בפארסת המאה? והשורה עוד ארוכה.

החששות כמו בכל שנה, קיימות גם הפעם. רק שבניגוד לשנים קודמות בהם ריבית המשק הייתה אפסית, החל משנה זו אנו נכנסים לתקופה בה הריבית תחל לעלות וכך גם אלטרנטיבות ההשקעה.

בתעשיית קרנות הנאמנות המקומית, ציבור המשקיעים סבל מתנודתיות חריפה. גם בשנה זו כמו בקודמותיה, מערכות דירוג הקרנות של הבנקים נתנו את אותותיהן בכמה וכמה קרנות נאמנות אשר מגיוס שיא בסוף 2017 ותחילת השנה הנוכחית, עברו כבר לפדיונות שיא במהלך השנה.

אך דווקא בשנה זו, שיקול דעתם של היועצים והמשקיעים מנעו הפסד תשואות, בדמות קרנות כספיות; אם בתחילת השנה עיקר הכספים הלכו לקרנות בקטגוריה אג"ח להמרה ואג"ח כללי, קרנות כגון: אי.בי.אי אג"ח חברות ו – אי.בי.אי. 90/10 , ובאמצע השנה לקרנות "גמישות" , כגון : אלטשולר גמישה וקסם גמישה, אז לקראת רבעון Q4, כאשר הדולר והריבית בארה"ב במגמת עליה הקרנות כספיות דולריות גייסו סכומים נכבדים, קרנות כגון: הראל כספית נקובה ב-$ ו – פסגות כספית נקובה $. מהלך אשר בדיעבד התברר כנכון לאור הירידות בשווקים והמשך עלית התשואות.

אז ניתן לראות שגם בתעשיית הקרנות חווינו שנה תנודתית עם מעבר בין האפיקים השונים לאורך השנה. כאשר "הסובלים" העיקריים מתנודתיות זו הם מנהלי הקרנות, אשר לא יודעים כיצד השנה תתחיל וכיצד תסתיים. אם בתחילת השנה המגייסים הגדולים היו "אי.בי.אי" ו – "אנליסט" לא חלפו מספר חודשים והגיוסים הפכו לפדיונות וכיום הם עדיין מובילים אך מהצד השני של הטבלה.

אז מרבית הקרנות ירדו בשנה החולפת, אך יש יוצאים מן הכלל שהפגינו חסינות מול הירידות.

בטבלה ניתן לראות את רשימת הקרנות שסיימו במקום הראשון בקטגוריות השונות בתשואה בשנת 2018


קטגוריה

שם קרן

תשואה

דירוג

אג"ח כללי

הראל מנוהלת 15%

1.04%

5 כוכבים

אג"ח כללי עד 10%

מגדל (!) אפיקים אג"ח אקטיבית

0.49%

5 כוכבים

אג"ח בארץ שקליות

הראל מגמת ריבית

0.31%

3.5 כוכבים

אג"ח בארץ חברות והמרה

פסגות קונצרני ניהול מטבעי

2.2%

5 כוכבים

אג"ח בארץ מדינה

מודלים אג"ח מדינה

0.81%

4 כוכבים

אג"ח בחו"ל

קסם אקסלנס אג"ח 2021 נקוב בדולר

10.26%

5 כוכבים

גמישות

קסם אקסלנס תיק השקעות גמיש

14.31%

5 כוכבים

ממונפות ואסטרטגיות

מודלים לונג דולר פי 3

29.52%

5 כוכבים

מניות בחו"ל

מגדל מניות סייבר

11.85%

5 כוכבים

מניות בארץ

מיטב מניות גז ונפט

8.03%

5 כוכבים

כספיות

הראל כספית נקובה ב $

10.9%

5 כוכבים


שנת 2019 צפויה להיות מאתגרת מתמיד לציבור המשקיעים בכלל ולמנהלי ההשקעות בפרט. עלית הריבית בארה"ב ובישראל והפסקת ההרחבה כמותית באירופה, ישנו את כללי המשחק. הירידות האחרונות ידירו את רגלי המשקיעים מהבורסה בתקופה הקרובה.

האפיקים אליהם שווה לשים לב ומסתמן שלכיוונם יוסט הכסף כרגע, הם קרנות אג"ח מדינה, אג"ח כללי וקרנות כספיות. הקרנות עם הדירוג הגבוה ביותר של חמישה כוכבים בקטגוריות הנ"ל הן :

  • ילין לפידות מדינה + 10%

  • קסם אקסלנס 95-5

  • מגדל אג"ח מדינה ללא חברות

  • מגדל אפיקים אג"ח אקטיבית

  • הראל מנוהלת 15%

  • הראל כספית נקובה ב - $

  • מיטב כספית פרימיום



גילוי נאות אתר FUNDZONEהינו פורטל מידע פיננסי בלבד. מטרת האתר הינה הצגת נתונים המתייחסים לקרנות נאמנות ותעודות סל הנסחרות בבורסה בישראל. האתר אינו מורשה על ידי הרשות לניירות ערך לצורכי מסחר בבורסה. האתר אינו מספק המלצות אישיות או דעות באשר להשקעה המתאימה לצרכים הפיננסיים של אדם מסוים. לאתר FUNDZONE אין כל אינטרס לקדם מנהל קרן/תעודת סל /קרן נאמנות זו או אחרת על פני האחרות. האתר אינו מתווך / סוחר, איננו מייעץ בנוגע להשקעות או קבלת ייעוץ פיננסי או משפטי אחר, משכך, אין לראות באמור באתר זה כייעוץ פיננסי או משפטי מכל סוג שהוא. המידע הנכלל באתר זה הוא פומבי וחשוף לעיני הציבור כולו, הוא אינו מכיל מידע פנים או מידע מוטה מסוג כלשהוא. לפיכך, האתר ומפעיליו אינם אחראים, בין בחוזה, עוולה (לרבות רשלנות) ובין אם לאו, בגין כל נזק, הוצאה או כל הפסד אחר שייגרם לעושה שימוש באתר זה, כתוצאה ממידע זה או כל הסתמכות על מידע כאמור, והשימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריותו של הגולש בלבד. הנתונים המופיעים באתר זה נלקחים ממערכת להפצת מידע של הבורסה לני"ע, הנתונים מתייחסים לתקופות זמן שונות הנתונים באתר, מתעדכנים אחת ליום ואינם "בזמן אמת". דירוג הקרנות של FUNDZONE המופיע באתר, הנו אובייקטיבי לחלוטין ומבוסס על סמך קריטריונים מסוימים שנבחנו ע"י מחלקת האנליזה של אתר FUNDZONE. דירוגי הקרנות משקפות ביצועים קודמים ואינן ערובות לתשואות עתידיות. השקעה בקרנות נאמנות/תעודות סל כרוכה בסיכון, לרבות הפסד אפשרי של הקרן.