הוסף לתיק אישי
הסר מתיק אישי

פנייתך התקבלה, תודה רבה!
ניצור עמך קשר בהקדם.

הוספה לתיק האישי

יש צורך בהרשמה על מנת להוסיף את המוצר לתיק האישי.

שכחתי סיסמא

רישום משתמש חדש

השדות המסומנים בכוכבים הינם שדות חובה.

האם אתה בטוח שברצונך להסיר את מהתיק האישי?

מערכת דירוג קרנות הנאמנות החדשה של פאנד-זון

כיצד נדע איזו קרן היא הטובה ביותר עבורנו? דירוג קרנות הנאמנות של מערכת "פאנד-זון" באה לעזרתכם המשקיעים

04/10/2018

יאיר וינברגר, 

לאחר התלבטויות רבות ומחשבות אין ספור, קיבלנו החלטה להשקיע בשוק ההון באמצעות קרן נאמנות. בין אם מדובר בכספים שחסכנו או בין אם מדובר בכספים שאנו מפרישים מהמשכורת החודשית, בכל מקרה ההחלטה אינה פשוטה; בעולם האינטרנט כאשר כל המידע חשוף בפנינו וכל שעלינו לעשות הוא רק להחליט, היכולת לקבל את ההחלטה נעשית קשה יותר. במיוחד כשמדובר בכסף ובמיוחד שמדובר בכסף שלנו אשר מיועד לפרנס אותנו בעתיד הרחוק. על הסיבה מדוע כדאי לנו לחסוך באמצעות קרן נאמנות, אתם מוזמנים לקרוא בכתבה שלנו "כיצד להרוויח מיליון שקל בבורסה". אז אם חשבתם שלפחות סיימנו עם ההתלבטויות ועכשיו כל שנותר הוא לרכוש קרן, אז תנו לנו לחדש לכם; ישנן עוד התלבטויות בדרך. בדומה לרגע בו התלבטנו באיזו מסעדה לאכול, כל שנותר הוא לבחור את המנה אותה נרצה להזמין. אך בניגוד לתפריט במסעדה, בו מספר מנות מצומצם, בעולם קרנות הנאמנות האפשרויות הן רבות;  בבורסה בישראל נסחרות מעל 1,500 קרנות נאמנות! זאת ועוד, בימים אלו נכנס לתוקף תיקון 28, לפיו כל תעודות הסל יהפכו לקרנות סל, דבר אשר יוסיף עוד כמה מאות קרנות לכמות הקיימת כיום. 

כמו לקנות במכולת

בבואנו לבחור את הקרן המתאימה לנו ביותר, ישנם מספר רב של פרמטרים שעלינו לקחת בחשבון כגון : דמי ניהול הקרן, תשואות עבר, מדדי סיכון, שווי נכסים, מנהל הקרן, כיצד הקרן מגיבה בעת משברים ועוד. המשקיע המתחיל (והישראלי) יחשוב לעצמו, בוא נבחר את הקרן עם דמי הניהול הזולים ביותר, אז כמובן שדמי ניהול הם פקטור חשוב אך לא היחידי. לצורך העניין, בקטגורית "קרנות כספיות", ממוצע דמי הניהול הוא הזול ביותר ועומד על 0.17%. האם זה אומר שעלינו לרוץ ולהשקיע בקרן כספית?! ממש לא. קרן כספית היא מוצר השקעה סולידי ביותר, אשר מחזיקה תוכניות חסכון קצרות טווח עם פוטנציאל תשואה נמוך.  מאידך, קטגוריית קרנות ממונפות הן עם דמי ניהול ממוצעים של 2.48%, האם זה אומר שקרנות אלו יניבו לנו את התשואה הגבוהה ביותר? לא בטוח בכלל. אם כך, כיצד בכל זאת, נבחר את הקרן האידאלית עבורנו? 

כיצד זה מתבצע בפועל?

אנו בפאנד-זון מדרגים קרנות נאמנות על מנת להקל עליכם המשקיעים את העבודה. באמצעות מערכת דירוג ממוחשבת זו, אנו בוחנים כל קרן בצורה פרטנית וקפדנית ולאחר ניתוח כלל הנתונים, דירוג הקרן הסופי מוצג בצורה מובנת וברורה. בנוסף לכך כל קרן מדורגת באמצעות מספר כוכבים, בהתאם לנתונים ולביצועים שלה. במידה וקרן טובה יותר ביחס למתחרות היא תדורג בחמישה כוכבים, במידה והקרן גרועה ביחס למתחרות, היא תדורג בכוכב אחד.

מכיוון שלכל קרן ותק שונה, ההשוואה תתבצע מול קרנות בעלות ותק זהה; 

- קרנות נאמנות עם ותק של 5 שנים ומעלה ייבחנו מול קרנות עם ותק דומה.

- קרנות נאמנות עם ותק של בין 3-5 שנים ייבחנו מול קרנות עם ותק דומה.

- קרנות נאמנות עם ותק של בין 1-3 שנים ייבחנו מול קרנות עם ותק דומה.

- קרנות נאמנות עם ותק פחות משנה ייבחנו מול קרנות לפי טווח זמן של חצי שנה.


כדי שאתם המשתמשים תוכלו להבדיל בין קטגוריות הזמן השונות, הכוכבים יסומנו בצבעים שונים :

 - קרנות נאמנות עם וותק של 5 שנים יסומנו בכוכבים בצבע זהב.

 - קרנות נאמנות עם ותק של בין 3-5 שנים יסומנו בצבע כסף.

 - קרנות נאמנות עם ותק של בין 1-3 יסומנו בצבע ארד.

- קרנות נאמנות עם ותק פחות משנה יסומנו בצבע לבן.

צבע הכוכבים בדירוג הקרן לא נבחר באקראי; ככל שותק הקרן גבוה יותר כך האינדיקטור לגבי ביצועה הוא מדוייק יותר. קרן נאמנות המציגה ביצועים טובים במשך תקופה ארוכה של 5 שנים או יותר, ככל הנראה עדיפה על פני קרן נאמנות המציגה ביצועים טובים במשך תקופה קצרה בלבד. בנוסף, קרן נאמנות המציגה ביצועים טובים במשך תקופה קצרה של שנה אינה בהכרח מעידה על יכולת הניהול של מנהל הקרן, ועלייתה יכולה לנבוע ממזל בבחירת פוזיציה.בשורה התחתונה, כאשר מנהל קרן מציג ביצועים טובים לאורך זמן, ככל הנראה יכולות הניהול שלו טובות יותר.  

כל קרן נבחנת ביחס לקרנות באותה תת קטגוריה, לדוגמה: קרנות בקטגוריה אג"ח כללי - עד 10% מניות יבחנו מול שאר 101 הקרנות שבאותה קטגוריה. 

מערכת דירוג קרנות הנאמנות של "פאנד-זון" בוחנת כל קרן עד הפרט הכי קטן כדי לקבל את האינדקציה המדויקת ביותר. ישנם פרמטרים רבים שנבחנים תחת מודל הדירוג,

וביניהם :  

  • דמי ניהול (דמי נאמן+שיעור הוספה+עמלת רכישה)
  • תשואות עבר
  • סטיית תקן
  • מדד שארפ
  • מדד ביטא 
  • שווי נכסי קרן
  • מספר קרנות למנהל
  • ותק מנהל הקרן

כל שעליכם לעשות הוא לבחור את הקטגוריה המתאימה לכם ביותר, ולבחון את הקרן עם הדירוג הגבוה ביותר.

כדי לדעת איך לבחור קרן נאמנות אתם מוזמנים להיכנס לכתבה "כיצד נבחר את הקרן המתאימה לנו ביותר"


חשוב לציין, אין באמור המלצה לרכישת קרן נאמנות. דירוג "פאנד-זון" אינו מתחייב לביצועה העתידיים של הקרן. הדירוג מסתמך על החלטות מנהלי האתר בלבד. האתר מיועד לכלל הציבור ואינו מהווה ייעוץ השקעות אישי. 

גילוי נאות אתר FUNDZONEהינו פורטל מידע פיננסי בלבד. מטרת האתר הינה הצגת נתונים המתייחסים לקרנות נאמנות ותעודות סל הנסחרות בבורסה בישראל. האתר אינו מורשה על ידי הרשות לניירות ערך לצורכי מסחר בבורסה. האתר אינו מספק המלצות אישיות או דעות באשר להשקעה המתאימה לצרכים הפיננסיים של אדם מסוים. לאתר FUNDZONE אין כל אינטרס לקדם מנהל קרן/תעודת סל /קרן נאמנות זו או אחרת על פני האחרות. האתר אינו מתווך / סוחר, איננו מייעץ בנוגע להשקעות או קבלת ייעוץ פיננסי או משפטי אחר, משכך, אין לראות באמור באתר זה כייעוץ פיננסי או משפטי מכל סוג שהוא. המידע הנכלל באתר זה הוא פומבי וחשוף לעיני הציבור כולו, הוא אינו מכיל מידע פנים או מידע מוטה מסוג כלשהוא. לפיכך, האתר ומפעיליו אינם אחראים, בין בחוזה, עוולה (לרבות רשלנות) ובין אם לאו, בגין כל נזק, הוצאה או כל הפסד אחר שייגרם לעושה שימוש באתר זה, כתוצאה ממידע זה או כל הסתמכות על מידע כאמור, והשימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריותו של הגולש בלבד. הנתונים המופיעים באתר זה נלקחים ממערכת להפצת מידע של הבורסה לני"ע, הנתונים מתייחסים לתקופות זמן שונות הנתונים באתר, מתעדכנים אחת ליום ואינם "בזמן אמת". דירוג הקרנות של FUNDZONE המופיע באתר, הנו אובייקטיבי לחלוטין ומבוסס על סמך קריטריונים מסוימים שנבחנו ע"י מחלקת האנליזה של אתר FUNDZONE. דירוגי הקרנות משקפות ביצועים קודמים ואינן ערובות לתשואות עתידיות. השקעה בקרנות נאמנות/תעודות סל כרוכה בסיכון, לרבות הפסד אפשרי של הקרן.