הוסף לתיק אישי
הסר מתיק אישי

פנייתך התקבלה, תודה רבה!
ניצור עמך קשר בהקדם.

הוספה לתיק האישי

יש צורך בהרשמה על מנת להוסיף את המוצר לתיק האישי.

שכחתי סיסמא

רישום משתמש חדש

השדות המסומנים בכוכבים הינם שדות חובה.

האם אתה בטוח שברצונך להסיר את מהתיק האישי?

מהי קרן סל

החל מחודש אוקטובר 2018 הקרוב תכנס לתוקפה רפורמת תעודות הסל בישראל, במסגרתה יחדלו להתקיים תעודות הסל במתכונתן הנוכחית

29/08/2018

בעקבות יוזמה של הרשות לני"ע, בתחילת מאי 2018 אישרה ועדת הכספים של הכנסת את רפורמת "קרנות הסל".  לפיה, תעודות הסל יחדלו להתקיים ויהפכו לקרנות נאמנות. 

כיום, תעודות הסל בדומה לאגרת חוב הן מוצר התחייבותי. מנפיק התעודה מתחייב להניב תשואה דומה לתשואת המדד. במסגרת ההתחייבות, מנפיק התעודה עומד בסיכון של חדלות פירעון כלפי המלווים. הרשות לני"ע רצתה להימנע ממצב אפשרי של חדלות פירעון ולכן יזמה את המהלך ולפיו, מנהל התעודה, לא מחוייב להציג את תשואת המדדים/נכסים שאחריהם התעודה עוקבת. במקום, הרשות קבעה "רצועת ביטחון" בשיעור מוגבל של 0.1%-0.3%, "מימון" רצועה זו, יבוצע ע"י אפשרות לגביה של דמי ניהול משתנים. דמי ניהול אלה ישולמו למנהל התעודה  מתוך התשואה העודפת שהקרן תציג מעבר למדד אחריו היא עוקבת ולהפך, במידה והקרן תציג ביצועי חסר מול המדד - מנהל התעודה ישלם למחזיקים. חישוב זה יחושב על פרק זמן של שנה קלנדרית.

קרן סל

מטרה

המשקיע - מטרת המשקיע היא ליצור פיזור אופטימלי של תיק ההשקעות שלו. ע"י רכישת מספר רב של ני"ע, המשקיע מגדיל את הפיזור ובזאת מקטין את הסיכון של תיק הנכסים. בנוסף, מחקרים מראים שרכישת מדד מסויים מניבה תשואה גבוהה יותר מאשר בחירת ני"ע מתוך המדד בצורה סלקטיבית (דבר הנהוג בקרנות נאמנות). 

מנהל הקרן - מטרת מנהל הקרן, המנפיק לצורך העניין, היא הצגת תשואות קרובות ככל הניתן למדד/נכס אחריו הקרן עוקבת. לדוגמה : קרן סל העוקבת אחר מדד ת"א 125, במידה וכל מניות המדד עלו במצטבר במהלך חודש יולי ב - 1.5%, על מנהל הקרן להשתדל ככל הניתן להציג תשואה זהה בקרן. 

דמי ניהול

עד היום, מנהלי תעודות הסל, "זכו מן ההפקר"  ובנוסף לדמי הניהול שנגבו על ניהול התעודה נקפו לזכותם את הקופונים והדיוידנדים שהתעודה הרוויחה. במסגרת המשפטית של קרנות נאמנות ולפי כך בקרנות הסל החדשות, הקופונים, דיוידנדים ושאר הרווחים הנובעים מהשקעות הקרן יעברו למחזיקי הקרן.

דמי ניהול משתנים - כפי שצויין בפסקה הקודמת, מנהל הקרן יוכל לגבות דמי ניהול משתנים בגובה 0.1%-0.3% אשר ישמשו את מנהל התעודה למימון "רצועת הביטחון".

כיום, דמי הניהול עומדים על כ - 0.53% בתעודות סל, ועל כ- 0.22% בקרנות מחקות בממוצע. ברשות לני"ע מקווים שלאחר הרפורמה, תתאפשר כניסתם של מנהלי קרנות חדשים, דבר היכול להביא לירידה בדמי הניהול.  חשוב לזכור, בקרן סל, בדומה לתעודת סל, מעבר לעמלת דמי הניהול שמשולמים למנהל התעודה, קיימת עמלת קניה/מכירה שמשולמת לחבר הבורסה דרכו מתנהל חשבון המשקיע. גובה עמלה זו משתנה ותלוי בהסדר מול אותו חבר בורסה, כאשר המחירים נאים בין 0.05%-0.3% מגובה הפעולה. 

איך זה עובד?

קרן סל בדומה למניה או אג"ח, נסחרת במהלך המסחר הרציף ומחירה תלוי במחירי ביקוש והיצע של אותו רגע.  לכל קרן סל יש תשקיף של מנהל התעודה אשר שם ניתן הסבר על מנגנון התמחור של הקרן. מנהל הקרן, משמש כ"עושה שוק" וככזה הוא אחראי על החזקה של אותן ניירות ערך שמופיעים במדד בכדי שלסוחרים תינתן האפשרות לרכוש/למכור את קרן הסל, במחיר הקרוב ביותר לנכס הבסיס אחריו היא עוקבת.  

סוגי קרנות

כיום, ומסתמן שגם לאחר הרפורמה, קטגוריית תעודות הסל מתחלקות לסוגים הבאים: מניות ת"א, מניות חו"ל, סחורות (זהב, נפט, גז וכו'), מדדי אג"ח ת"א, מדדי אג"ח חו"ל, מורכבות (תעודות העוקבות אחר מדדים משולבים, כגון אגרות חוב ומניות במקביל) , מטבעות. 

ההבדל בין קרנות מחקות לקרנות סל

הרפורמה תתבצע בעשר פעימות, כאשר המטרה היא שעד סוף 2018 , כל תעודות הסל יחדלו להתקיים ויהפכו לקרנות סל או קרנות מחקות. מטרתן היא פחות או יותר זהה אך ישנן מספר הבדלים שכדאי להכיר :

  • סחירות - קרן נאמנות נסחרת פעם אחת ביום בסוף יום המסחר. קרן סל נסחרת במסחר הרציף במהלך כל יום המסחר.
  • דמי ניהול - כיום, דמי הניהול הממוצעים בקרנות מחקות הינו נמוך יותר אך לאחר הרפורמה הדברים יכולים להשתנות. מנהל הקרן יוכל להחליט האם יגבה דמי ניהול משתנים בתמורה "לרצועת ביטחון". 

גילוי נאות אתר FUNDZONEהינו פורטל מידע פיננסי בלבד. מטרת האתר הינה הצגת נתונים המתייחסים לקרנות נאמנות ותעודות סל הנסחרות בבורסה בישראל. האתר אינו מורשה על ידי הרשות לניירות ערך לצורכי מסחר בבורסה. האתר אינו מספק המלצות אישיות או דעות באשר להשקעה המתאימה לצרכים הפיננסיים של אדם מסוים. לאתר FUNDZONE אין כל אינטרס לקדם מנהל קרן/תעודת סל /קרן נאמנות זו או אחרת על פני האחרות. האתר אינו מתווך / סוחר, איננו מייעץ בנוגע להשקעות או קבלת ייעוץ פיננסי או משפטי אחר, משכך, אין לראות באמור באתר זה כייעוץ פיננסי או משפטי מכל סוג שהוא. המידע הנכלל באתר זה הוא פומבי וחשוף לעיני הציבור כולו, הוא אינו מכיל מידע פנים או מידע מוטה מסוג כלשהוא. לפיכך, האתר ומפעיליו אינם אחראים, בין בחוזה, עוולה (לרבות רשלנות) ובין אם לאו, בגין כל נזק, הוצאה או כל הפסד אחר שייגרם לעושה שימוש באתר זה, כתוצאה ממידע זה או כל הסתמכות על מידע כאמור, והשימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריותו של הגולש בלבד. הנתונים המופיעים באתר זה נלקחים ממערכת להפצת מידע של הבורסה לני"ע, הנתונים מתייחסים לתקופות זמן שונות הנתונים באתר, מתעדכנים אחת ליום ואינם "בזמן אמת". דירוג הקרנות של FUNDZONE המופיע באתר, הנו אובייקטיבי לחלוטין ומבוסס על סמך קריטריונים מסוימים שנבחנו ע"י מחלקת האנליזה של אתר FUNDZONE. דירוגי הקרנות משקפות ביצועים קודמים ואינן ערובות לתשואות עתידיות. השקעה בקרנות נאמנות/תעודות סל כרוכה בסיכון, לרבות הפסד אפשרי של הקרן.