הוסף לתיק אישי
הסר מתיק אישי

פנייתך התקבלה, תודה רבה!
ניצור עמך קשר בהקדם.

הוספה לתיק האישי

יש צורך בהרשמה על מנת להוסיף את המוצר לתיק האישי.

שכחתי סיסמא

רישום משתמש חדש

השדות המסומנים בכוכבים הינם שדות חובה.

האם אתה בטוח שברצונך להסיר את מהתיק האישי?

כיצד נבחר את קרן הנאמנות האידאלית עבורנו?

בבורסה בישראל נסחרים כ – 1,454 קרנות נאמנות. מתוכם כ – 331 קרנות מחקות , ו - 19 קרנות כספיות. עם כמות נכבדה כזו של קרנות, לבחור את האחת המתאימה לנו ביותר, אינה משימה פשוטה.

11/05/2018


כאשר הסכום המינימלי להשקעה בקרנות נאמנות הינו שקל אחד בלבד - פלא שזהו המוצר הפופלרי כיום להשקעה בבורסה? איך בכל זאת נבחר את הקרן האידיאלית עבורנו?

בתור התחלה, למרות שכל מקרה  לגופו, תמיד נכון לבחור קרן אשר נבין את המדיניות שלה וגם תתאים לתיק ההשקעות  שלנו.

לדוגמא, קרן אשר  תגדיל את רמת הסיכון בתיק ולצורך העניין - הגדלת אחוז החשיפה שלנו למניות.

בבואנו לבחור את קרן  הנאמנות המתאימה לנו, נשים לב, למספר פרטים כגון: דמי ניהול, מדדי סיכון, תשואות  עבר ועוד.

באתר פאנד-זון, ניתן  לבחור קרן על סמך דירוג האתר שבו נלקחים בחשבון כל הפרמטרים הנ"ל, כולל פרמטרים חשובים  נוספים.

מתי נצטרך את ההשקעה  בחזרה?

השאלה הראשונה אותה  נשאל את עצמנו, לפני רכישת קרן, היא לכמה זמן אנו מעוניינים להשקיע. האם אלו כספים   שמיועדים לבית חלומותינו ונזדקק להם בעוד שנתיים? או שמה מדובר בחסכונות ארוכי  טווח אותם לא נמשוך לפני הפנסיה. לא משנה לאיזו תקופת זמן מדובר, העיקר שנבין מהי  ועל סמך נתון זה, נבחר את הקרן הרלוונטית.

לדוגמא, במידה ואנו  משקיעים לתקופת זמן ארוכה, של לפחות 10 שנים, כנראה שכדאי לנו לבחור בקרן מנייתית,בה הסיכון יותר גבוה אך כך גם פוטנציאל התשואה. במידה וזוהי השקעה לטווח זמן קצר,אז נעדיף קרן אג"ח כללי עם חשיפה של עד 10% למניות, כפי שנקרא בז'רגון  המקצועי - קרנות 90/10.  

האם אנו "אוהבי  סיכון" או "שונאי סיכון"?

השאלה השנייה אותה  נשאל, מה יקרה בשוק יורד, האם אנו יכולים "לסבול" הפסד אפשרי של סכוםההשקעה? כלומר, במידה והקרן תאבד מערכה האם זה משהו שנוכל להתמודד איתו או שמהאפשרות כזו תגרום לנו ללילות טרופי שינה. במידה ואנו משקיעים מסוג זה, שנקרא -"שונאי סיכון" אז כנראה שקרן סולידית מסוג אג"ח מדינה – תתאים לנויותר. במידה ואנו מהסוג השני, כלומר, יכולים להתמודד עם הפסד אפשרי אז אולי נעדיףקרן מנייתית שבה הסיכוי לרווחים גדול יותר אך כך גם הסיכון להפסיד.

כמה כסף להשקיע ?

השאלה השלישית שנדוןבה, היא כמות הכסף אותה נרצה להשקיע.

בקרנות נאמנות בישראלניתן להשקיע מסכום מינימלי של 100 אגורות, כלומר 1 ₪ ליחידת קרן אחת. עם זאת, מחירהקרן משתנה  מיחידה ליחידה וקיימות קרנותששווי יחידה אחת יכול להגיע מעל עשרת אלפים ₪.

כמובן שהשקעה של כלחסכונותינו אינה באה בחשבון ומכיוון שניתן להשקיע כבר משקל אחד, אז כמות הכסףתלויה בנו ונגזרת ישירה של השאלות שהעלנו קודם.

אפיק ההשקעה

הקרן שנבחר תלויהבאפיק ההשקעה אותו נעדיף, אשר הוא נגזר מרמת הסיכון המתאימה לנו. קרנות הנאמנותמתחלקות לקטגוריות שונות, כאשר כל קטגוריה מתחלקת לפי אפיקי ההשקעה.

הקטגוריות מתחלקותלשלוש: סיווג על – סיווג ראשי – סיווג משני.

כל סיווג מצביע עלאופי ההשקעה או דרך ניהול הקרן. בקטגוריה הראשית נמצא לדוגמא, מניות בארץ, מניותבחו"ל, אג"ח בארץ – כללי.

בקטגוריה השנייה נוכללמצוא פירוט נרחב יותר של הקטגוריה הראשית וכן הלאה...

חשוב לציין, כל קרןמחויבת בפרסום תשקיף. בתשקיף ניתן למצוא את מדיניות הקרן ופרטים נוספים אחרים.

שם הקרן

שם הקרן משקף את אופיההשקעה של אותה קרן ומטרתו שקיפות מרבית כלפי המשקיע. הכללת אפיק השקעה, שיעורחשיפה או דרך ניהול השקעות בשם הקרן טומנת בחובה התחייבות לחשוף את הקרן לאפיקההשקעה המצוין בשם הקרן, או לנהל את השקעות הקרן בדרך המצוינת .בתחילת שם קרן יופיע שם מנהל הקרן או שמו של מנהל ההשקעות החיצוני .בשם קרן לא ייכללו מונח או תיאור המתארים את הקרן באופן שאינו קשורלמדיניות ההשקעות שלה או לאחד ממאפייניה.

לדוגמא, "יליןלפידות מדינה+10%" לפי מדיניות הרשות לני"ע על מנהל הקרן חלה חובת חשיפהלאג“ח מדינה בשיעור של לפחות %75 משווי נכסי הקרן.

עלויות

בניגוד לרוב המוצריםשאנו רוכשים בישראל, העלויות לאחזקת קרן נאמנות זולים באופן יחסי לשאר העולם.

העלויות מתחלקות באופןהבא:

·      דמי ניהול: דמי הניהול הם העמלה שגובה מנהל הקרן בעבור עבודת ניהולהקרן. דמי הניהול משתנים מקרן אחת לשנייה ונאים בין 0%-5% (מרבית דמי הניהול הםמתחת ל – 1%).

דמי הניהול הם שנתיים ומופרשים מנכסי הקרן על בסיס יומי. לכן, ככלשדמי הניהול גבוהים יותר כך פוטנציאל התשואה של הקרן פחת. לדוגמא: אם לקרן א' דמיניהול בגובה 1% ולקרן ב' דמי ניהול בגובה 2% ושתי הקרנות משקיעות באותן נכסיםלאותה תקופת זמן אזי שתשואת קרן ב' תהייה נמוכה ב – 1% מקרן א'.

 

·      הוספה: רב קרנות הנאמנות אינן גובות עמלת הוספה. במידה וכן, זהו תשלוםחד פעמי שמתווסף בעת רכישת הקרן.

 

·      שכר נאמן הקרן: עמלה שגובה "נאמן הקרן"( הגוף המפקח על מנהלהקרן). ממוצע עמלת נאמן עומדת על 0.05%.

כיצד רוכשים את קרןנאמנות ?

לאחר שהחלטנו איזוקרן אנו מעוניינים לרכוש, כל שנשאר הוא לבצע את הרכישה עצמה. רכישת הקרן יכולהלהתבצע אך ורק דרך חברי הבורסה בישראל, הנקראים "מפיצים",  הבנקים – לאומי, דיסקונט הפועלים וכו', מספרבתי השקעות שהם גם חבר בורסה, כגון: מיטב דש טרייד, פסגות, אי.בי.אי ועוד. לרשימההמלאה - https://www.tase.co.il/heb/abouttase/tasemembers/contactdetails/Pages/tasememberslist.aspx

כמובן שאנו נדרשיםלהיות בעלי חשבון באותו חבר בורסה.

במידה ואנו בעליחשבון בחבר בורסה שאינו בנק אז ניתן לבצע את פעולת הרכישה דרך מערכת המסחר. במידהותיק ההשקעות שלנו מנוהל בבנק אז נוכל לבצע פעולה זו או דרך יועץ ההשקעות אובאמצעות אתר האינטרנט של הבנק.

איזו קרן עדיפה

לאחר שעברנו את כלהתהליך וצמצמנו את מספר הקרנות שהמתאימות לנו, מה שנותר הוא לבחור את האחתוהיחידה. פה כדאי להשוות את ביצועי הקרן. ביצועי הקרן נמדדים בתשואות עבר, סטיתתקן ומדד שארפ. ככל שלקרן היסטוריה ארוכה יותר כך האינדיקציה טובה יותר.

תשואות עבר – באתר פאנד-זון ניתן לבחון תשואות עבר עד 5 שנים אחורה. ככל שהתשואהגבוהה יותר כך הקרן עדיפה.

סטית תקן - מדד המתאר את תנודתיות תשואות הקרן, ככל שהתשואות היומיות שהושגו בקרן(חיוביות או שליליות) רחוקות מממוצע התשואות היומיות של הקרן בתקופה הנמדדת, כךסטיית התקן גדולה יותר והסיכון שבהשקעה גדל.

מדד שארפ - מדד המתאר עד כמה התשואה שהניב נכס מפצה את המשקיע על הסיכון הגלוםבהשקעה בו. ככל שמדד שארפ גבוה יותר, ניהול הקרן הניב למעשה תשואה גבוהה יותר ביחסלרמת הסיכון. קרי, כאשר משווים שני נכסים, הנכס בעל מדד שארפ הגבוה יותר מקנהתשואה גבוהה יותר באותה רמת סיכון, או לחלופין, את אותה התשואה אך בסיכון נמוךיותר.

סיכום

במבט ראשוני, התהליךמסתמן כארוך, בפועל המשימה פשוטה מאוד. בפאנד-זון, הקלנו עבורכם את התהליך, כל שנשאר זה להחליט על הקרן בקטגוריההרלוונטית עבורכם ותנו לדירוג לעשות את העבודה.

בהצלחה.

 

גילוי נאות אתר FUNDZONEהינו פורטל מידע פיננסי בלבד. מטרת האתר הינה הצגת נתונים המתייחסים לקרנות נאמנות ותעודות סל הנסחרות בבורסה בישראל. האתר אינו מורשה על ידי הרשות לניירות ערך לצורכי מסחר בבורסה. האתר אינו מספק המלצות אישיות או דעות באשר להשקעה המתאימה לצרכים הפיננסיים של אדם מסוים. לאתר FUNDZONE אין כל אינטרס לקדם מנהל קרן/תעודת סל /קרן נאמנות זו או אחרת על פני האחרות. האתר אינו מתווך / סוחר, איננו מייעץ בנוגע להשקעות או קבלת ייעוץ פיננסי או משפטי אחר, משכך, אין לראות באמור באתר זה כייעוץ פיננסי או משפטי מכל סוג שהוא. המידע הנכלל באתר זה הוא פומבי וחשוף לעיני הציבור כולו, הוא אינו מכיל מידע פנים או מידע מוטה מסוג כלשהוא. לפיכך, האתר ומפעיליו אינם אחראים, בין בחוזה, עוולה (לרבות רשלנות) ובין אם לאו, בגין כל נזק, הוצאה או כל הפסד אחר שייגרם לעושה שימוש באתר זה, כתוצאה ממידע זה או כל הסתמכות על מידע כאמור, והשימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריותו של הגולש בלבד. הנתונים המופיעים באתר זה נלקחים ממערכת להפצת מידע של הבורסה לני"ע, הנתונים מתייחסים לתקופות זמן שונות הנתונים באתר, מתעדכנים אחת ליום ואינם "בזמן אמת". דירוג הקרנות של FUNDZONE המופיע באתר, הנו אובייקטיבי לחלוטין ומבוסס על סמך קריטריונים מסוימים שנבחנו ע"י מחלקת האנליזה של אתר FUNDZONE. דירוגי הקרנות משקפות ביצועים קודמים ואינן ערובות לתשואות עתידיות. השקעה בקרנות נאמנות/תעודות סל כרוכה בסיכון, לרבות הפסד אפשרי של הקרן.