הוסף לתיק אישי
הסר מתיק אישי

פנייתך התקבלה, תודה רבה!
ניצור עמך קשר בהקדם.

הוספה לתיק האישי

יש צורך בהרשמה על מנת להוסיף את המוצר לתיק האישי.

שכחתי סיסמא

רישום משתמש חדש

השדות המסומנים בכוכבים הינם שדות חובה.

האם אתה בטוח שברצונך להסיר את מהתיק האישי?

הקרנות הכספיות חוזרות למוקד; איזו קרן מדורגת חמישה כוכבים בדירוג קרנות הנאמנות של פאנדזון?

חוסר היציבות בשווקים מובילה את היועצים חזרה לקרנות הכספיות, האם זהו הפתרון המתאים?

16/11/2018

מבחינת רמת הסיכון, קרן כספית היא תחליף לפקדון בבנק. בעיקרה מוצר סולידי שמחויב להחזקה של נכסים סולידים כמו : פקדונות בבנקים, אג"ח ממשלתיות, אג"ח קונצרניות בדירוג גבוה. הגבלה נוספת התורמת להורדת הסיכון בקרן היא הגבלת המח"מ של עד 90 יום. לקרנות מסוג זה יתרונות רבים, בין אם זה מרכיב הנזילות שבניגוד לפקדונות בבנקים הן ניתנות לפרעון בכל עת ובין אם זה בתשואה הגבוהה  שקרן כספית יכולה להניב  ביחס לפיקדון בבנק.

בבורסה בישראל כיום קיימות כ – 31 קרנות כספיות, מתוכן 20 קרנות כספיות שקליות ועוד 11 קרנות כספיות מט"ח. אם נבחן את התשואות מתחילת שנה, נווכח שהקרנות הכספיות השקליות הניבו תשואה נמוכה מחצי אחוז ואילו הקרנות הכספיות המט"חיות עלו ביותר מ – 7.5 אחוז. הסיבה להפרשים היא כמובן בעיקרה מעליית הדולר. מתחילת השנה הדולר עלה בכ – 6.5 אחוז.

סיבה נוספת להפרשי התשואות היא הרכבי הקרנות. בעוד הקרנות הכספיות השקליות מחויבות בהחזקת פקדונות ואג"חים בישראל; קרנות כספיות מט"ח מחזיקות באגרות חוב ממשלתיות של ארה"ב. כידוע, התשואות באגרות החוב הממשלתיות בארה"ב עלו בצורה משמעותית בחודשים האחרונים; כאשר האיגרת על העשר שנים האמריקאי נסחרת בתשואה של 3.1 אחוז והאיגרת לשנתיים נסחרת בתשואה של 2.8%.  אם נבחן את התשואות בישראל, נראה שהתשואה הפנימית (התשואה של אגרות החוב המרכיבות את המדד) במדד אג"ח כללי מגיעה ל – 1.83% בלבד.

אם כן, מה הפלא שהקרנות המגייסות ביותר בחודש אוקטובר האחרון היו הקרנות הכספיות הדולריות. כאשר קרן כספית עם דמי ניהול נמוכים של 0.2% מציגה תשואה פנימית של 2.7% עם סיכון מינימלי אז הנהירה של יועצי ההשקעות ברורה.

איזו קרן מדורגת הכי גבוה?

קרנות כספיות שקליות - מתוך 20 קרנות שבקטגוריה - קרן אחת מדורגת בחמישה כוכבים (הדירוג הגבוה ביותר) :

    מיטב כספית פרימיום – 5110937

    קרנות כספיות דולריות – מתוך 11 קרנות שבקטגוריה – שתי קרנות מדורגות בחמישה כוכבים :

    לקרנות הכספיות דמי ניהול נמוכים עם ממוצע של 0.18% וסטית תקן מינורית ולכן על פניו, האלטרנטיבה לקרנות הפופולריות בקטגוריה אג"ח כללי (הקרן עם הביצועים הגבוהים ביותר עומדת על תשואה של 3.13% מתחילת שנה) נראית ברורה אך חשוב לזכור שעיקר התשואה בקרנות הכספיות – דולריות נובעת בעיקר מעליית הדולר ולאו דווקא מעידה על פוטנציאל התשואות.

    גילוי נאות אתר FUNDZONEהינו פורטל מידע פיננסי בלבד. מטרת האתר הינה הצגת נתונים המתייחסים לקרנות נאמנות ותעודות סל הנסחרות בבורסה בישראל. האתר אינו מורשה על ידי הרשות לניירות ערך לצורכי מסחר בבורסה. האתר אינו מספק המלצות אישיות או דעות באשר להשקעה המתאימה לצרכים הפיננסיים של אדם מסוים. לאתר FUNDZONE אין כל אינטרס לקדם מנהל קרן/תעודת סל /קרן נאמנות זו או אחרת על פני האחרות. האתר אינו מתווך / סוחר, איננו מייעץ בנוגע להשקעות או קבלת ייעוץ פיננסי או משפטי אחר, משכך, אין לראות באמור באתר זה כייעוץ פיננסי או משפטי מכל סוג שהוא. המידע הנכלל באתר זה הוא פומבי וחשוף לעיני הציבור כולו, הוא אינו מכיל מידע פנים או מידע מוטה מסוג כלשהוא. לפיכך, האתר ומפעיליו אינם אחראים, בין בחוזה, עוולה (לרבות רשלנות) ובין אם לאו, בגין כל נזק, הוצאה או כל הפסד אחר שייגרם לעושה שימוש באתר זה, כתוצאה ממידע זה או כל הסתמכות על מידע כאמור, והשימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריותו של הגולש בלבד. הנתונים המופיעים באתר זה נלקחים ממערכת להפצת מידע של הבורסה לני"ע, הנתונים מתייחסים לתקופות זמן שונות הנתונים באתר, מתעדכנים אחת ליום ואינם "בזמן אמת". דירוג הקרנות של FUNDZONE המופיע באתר, הנו אובייקטיבי לחלוטין ומבוסס על סמך קריטריונים מסוימים שנבחנו ע"י מחלקת האנליזה של אתר FUNDZONE. דירוגי הקרנות משקפות ביצועים קודמים ואינן ערובות לתשואות עתידיות. השקעה בקרנות נאמנות/תעודות סל כרוכה בסיכון, לרבות הפסד אפשרי של הקרן.