הוסף לתיק אישי
הסר מתיק אישי

פנייתך התקבלה, תודה רבה!
ניצור עמך קשר בהקדם.

הוספה לתיק האישי

יש צורך בהרשמה על מנת להוסיף את המוצר לתיק האישי.

שכחתי סיסמא

רישום משתמש חדש

השדות המסומנים בכוכבים הינם שדות חובה.

האם אתה בטוח שברצונך להסיר את מהתיק האישי?

דירוג קרן נאמנות

דירוג קרן נאמנות אינה משימה פשוטה, הרבה מרכיבים נלקחים בחשבון בכדי לקבל את הדירוג האולטימטיבי. כיצד זה מתבצע בכתבה הבאה

14/08/2018

קרן נאמנות הינו מוצר השקעה פופולרי בקרב ציבור המשקיעים בעולם בכלל ובישראל בפרט. כיום, שווי נכסי קרנות הנאמנות המנוהל בישראל עומד על כ - 240 מיליארד ש"ח. מספר קרנות הנאמנות הנסחרות בישראל גדל משנה לשנה ונכון לכתיבת שורות אלה, עומד על 1,479 קרנות נאמנות מסורתיות וקרנות נאמנות מחקות. למדריך המלא על כיצד לבחור קרן נאמנות לחצו כאן

איזו קרן לבחור?

לאחר שהחלטנו לרכוש קרן נאמנות, שאלתנו הבאה היא איזו קרן מתוך ה - 1479 שקיימות מתאימה לצרכים שלנו? אנו "בפאנד-זון" באים להקל על משימה זו ע"י דירוג קרנות הנאמנות הנסחרות בבורסה בישראל. דירוג קרנות הנאמנות נועד לפשט את משימת בחירת הקרן למשקיע הפשוט שמעוניין להפקיד את חסכונותיו בידי מנהלי הקרנות השונים. 

כיצד מבוצע הדירוג?

משקיעים רבים נוטים לחשוב, שתשואות עבר זה הקריטריון היחידי אותו נבחן בבואנו לבחור קרן נאמנות. חשוב להזכיר ולהבין : תשואות עבר אינן הבטחה לתשואות עתידיות. בשנים האחרונות, אנו נתקלים במספר רב של קרנות "כוכבות לרגע". במקרים אלו, קרנות שהציגו תשואה גבוהה לתקופת זמן קצרה ביחס למתחרים, גייסו סכומים גבוהים מקרב ציבור המשקיעים, אך לאחר המשבר הראשון , הקרן ירדה והפסידה חלק  ניכר מכספי המשקיעים. אנו בפאנד-זון, מאמינים בבחינת קרן על סמך תשואות עבר,  אך תשואות עבר זה רק חלק מכלל הפרמטרים הבאים בחשבון.   

נתוני הקרן 

היסטוריה - מהיום בו קרן נאמנות מתחילה להיסחר , היא מתחילה לצבור רקורד תשואות. ככל שמנהל הקרן ישקיע בחכמה כך יגדלו תשואות הקרן. לכל קרן הנסחרת בבורסה בישראל היסטוריה שונה, בין אם מדובר בקרן שהחלה להיסחר אתמול או בין אם קרן שנסחרת כבר מעל 30 שנה. כמובן שככל שהיסטוריית ביצועי הקרן ארוכה יותר כך משקל הדירוג שלה יהיה גבוה יותר. בדירוג "פאנד-זון" קרנות נבחנות על פני מספר תקופות : חצי שנה, שנה, 3 שנים ו - 5 שנים. ככל שהיסטורית הקרן ארוכה יותר כך כך הציון שלה יהיה גבוה יותר ויבוא לידי ביטוי בצבע הדירוג. כל קרן נבחנת ביחס למתחרות שלה באותה קטגוריה ואותה תת קטגוריה. ההשוואה היא מול קרנות עם היסטורית זמן זהה, לדוגמא, הקרן "הראל פיא 10/90" (היסטורית ביצועים מעל 5 שנים) תבחן מול שאר 99 הקרנות שבקטגוריה אג"ח כללי - עד 10% מניות שהיסטורית הביצועים שלהם היא מעל 5 שנים.

דמי ניהול - שכר מנהל הקרן נקבע באמצעות דמי הניהול בקרן. דמי הניהול הם מרכיב עקרי בפוטנציאל התשואות של הקרן. הפרשים בדמי הניהול בקטגוריות השונות מגיעים עד כדי אחוז ואף יותר. מודל הדירוג של "פאנד-זון" נותן משקל מרכזי לגובה דמי הניהול - ככל שדמי הניהול גבוהים יותר כך הדירוג נמוך יותר. 

דמי נאמן+שיעור הוספה+עמלת רכישה - מעבר לדמי הניהול, ישנן מספר עמלות נוספות שנגזרים מדמי ניהול הקרן, כל העלויות הנ"ל מובאות בחשבון בדירוג הכללי של הקרן.

שווי נכסי הקרן - סך הנכסים המנוהל בקרן נאמנות  נקבע על סמך גיוסי הכספים שלה מהמשקיעים. לרוב, ככל שביצועי הקרן טובים יותר כך סך הגיוסים שלה עולה. ככל שגובה נכסי הקרן עולה כך קשה יותר למנהל הקרן לנהל אותה. בדירוג "פאנד-זון" שווי נכסי הקרן מהווה פרמטר לפיו יורד או עולה ציון הקרן. במידה ולקרן נאמנות מסויימת שווי נכסים גבוה מידי, הניקוד שלה יפגע (תלוי קטגוריה). 

נתוני מנהל הקרן 

מנהל הקרן - כל קרן נאמנות מנוהלת ע"י מנהל קרן. עליו מותלת האחריות לניהול כספי משקיעו בצורה הטובה ביותר. הוא מחליט אילו ני"ע לקנות או למכור. מערכות דירוג קרנות בארץ ובעולם נוטות להתעלם מדירוג מנהל הקרן ולתת משקל עודף לביצועי העבר של הקרן. אנו "בפאנד-זון" מאמינים שבתהליך הבחירה של קרן נאמנות עלינו  לבחור את הקרן עם פוטנציאל התשואה הגבוה ביותר ברמת הסיכון הנמוכה ביותר. לדעתנו, נתון זה תלוי במידה רבה במנהל קרן טוב. בדיוק מסיבה זו, בבואנו לדרג קרן נאמנות נבחן מספר פרמטרים הכרחיים המעידים על רמת המקצועיות של מנהל הקרן.                                                                                                                                                                    

ותק מנהל הקרן - כל מנהל קרן נמדד ביחס לאורך הזמן בו הוא מנהל קרנות נאמנות בכלל ואת הקרן הספציפית בפרט. ככל שהותק  ארוך יותר כך הדירוג  גבוה יותר.

מספר קרנות למנהל - כל מנהל השקעות במנהל הקרן, מנהל מספר קרנות במקביל. יש בתי השקעות שמנהל אחד מנהל 58 קרנות במקביל וישנם בתי השקעות שבהם מנהל השקעות מנהל קרן אחת בלבד. מודל הדירוג של "פאנד-זון" בוחן את מספר הקרנות למנהל, ככל שיש יותר קרנות נאמנות מנוהלות תחת אותו מנהל כך הדירוג שלו יורד ולהפך.

דירוג כללי של מנהל הקרן - המודל יבחן את ביצועי הקרנות של כלל מנהל הקרן וישקלל זאת בציון הסופי של הקרן.

מדדי סיכון 

פרמטר חשוב נוסף אותו נבחן הוא רמת התנודתיות של הקרן. לצורך ההמחשה,  אם נמיין את כלל קרנות הנאמנות לפי תשואה מתחילת שנה, נראה שבראש הרשימה ניצבת הקרן "מגדל נאסד"ק כפליים קרן ממונפת", עם תשואה של 35% מתחילת שנה. חשוב להבין שתשואה זו אינה מגיעה "בחינם" והיא "עולה" לנו בסטית תקן גבוהה של 41%. כאשר משקיע מעוניין לרכוש קרן נאמנות, הוא יבחן את רמת הסיכון - תנודתיות אותה הוא יוכל "לסבול".  בהשקעה בבורסה, בניגוד להשקעות אחרות כגון נדל"ן, ניתן לראות את מחיר ההשקעה שלנו בכל רגע נתון. במקרה של קרן נאמנות מחיר הקרן מפורסם כל יום וניתן לראות האם הפסדנו כסף או הרווחנו. ישנם הרבה משקיעים שבאופיים אינם יכולים להתמודד עם הפסדים אפשריים ולכן יתרחקו מקרנות בעלי רמת סיכון גבוהה.                                                                                                                                                      

סטיית תקן - מדד הבוחן את רמת התנודתיות של הקרן ביחס לממוצע התשואות היומית שלה. ככל שהתשואות היומיות שהושגו בקרן (חיוביות או שליליות) רחוקות מממוצע התשואות היומיות של הקרן בתקופה הנמדדת, כך סטיית התקן גדולה יותר והסיכון שבהשקעה גדל וכמובן שככל שסטית התקן גבוה כך רמת הסיכון גדלה והאפשרות להפסד.

מדד שארפ - מדד הבוחן את גובה התשואה ביחס לסיכון. לרוב, בבואנו לבחור אחת משתי קרנות, נעדיף את זאת עם מדד שארפ הגבוה יותר.

מדד בטא - מדד הבוחן את רגישות הקרן  ביחס למדד הייחוס שלה.  כלומר, אם קרן נאמנות מסויימת עוקבת אחרי מדד אג"ח כללי, מדד הבטא יבחן את תנודתיות הקרן ביחס לתנודתיות במדד האג"ח כללי. 

ירידה יומית - מודל הדירוג סורק את כלל הקרנות בתדירות יומית, הקרן עם הירידה היומית הגבוהה ביותר ביחס למתחרות באותה קטגוריה, תקבל דירוג נמוך יותר.

אנו ב"פאנד-זון" עושים כל שביכולתנו לדרג את קרנות הנאמנות בישראל בצורה הטובה ביותר, כדי לתת לכם המשקיעים את הכלים הטובים ביותר לבחירת קרן נאמנות.                              חשוב לציין, ישנם פרמטרים נוספים המחושבים בדירוג הקרן, אשר לא הופיעו בכתבה זו מפאת חיסיון מקצועי.  גילוי נאות אתר FUNDZONEהינו פורטל מידע פיננסי בלבד. מטרת האתר הינה הצגת נתונים המתייחסים לקרנות נאמנות ותעודות סל הנסחרות בבורסה בישראל. האתר אינו מורשה על ידי הרשות לניירות ערך לצורכי מסחר בבורסה. האתר אינו מספק המלצות אישיות או דעות באשר להשקעה המתאימה לצרכים הפיננסיים של אדם מסוים. לאתר FUNDZONE אין כל אינטרס לקדם מנהל קרן/תעודת סל /קרן נאמנות זו או אחרת על פני האחרות. האתר אינו מתווך / סוחר, איננו מייעץ בנוגע להשקעות או קבלת ייעוץ פיננסי או משפטי אחר, משכך, אין לראות באמור באתר זה כייעוץ פיננסי או משפטי מכל סוג שהוא. המידע הנכלל באתר זה הוא פומבי וחשוף לעיני הציבור כולו, הוא אינו מכיל מידע פנים או מידע מוטה מסוג כלשהוא. לפיכך, האתר ומפעיליו אינם אחראים, בין בחוזה, עוולה (לרבות רשלנות) ובין אם לאו, בגין כל נזק, הוצאה או כל הפסד אחר שייגרם לעושה שימוש באתר זה, כתוצאה ממידע זה או כל הסתמכות על מידע כאמור, והשימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריותו של הגולש בלבד. הנתונים המופיעים באתר זה נלקחים ממערכת להפצת מידע של הבורסה לני"ע, הנתונים מתייחסים לתקופות זמן שונות הנתונים באתר, מתעדכנים אחת ליום ואינם "בזמן אמת". דירוג הקרנות של FUNDZONE המופיע באתר, הנו אובייקטיבי לחלוטין ומבוסס על סמך קריטריונים מסוימים שנבחנו ע"י מחלקת האנליזה של אתר FUNDZONE. דירוגי הקרנות משקפות ביצועים קודמים ואינן ערובות לתשואות עתידיות. השקעה בקרנות נאמנות/תעודות סל כרוכה בסיכון, לרבות הפסד אפשרי של הקרן.